Predstavljanje pisca Alije Krasnićija u okviru projekta o interkulturalnosti

U poseti školi bio je i pisac i pesnik za decu i odrasle, sakupljač romskih narodnih umotvorina i leksikograf, gospodin Alija Krasnići. On je đacima u okviru projekta "Komunikacija i interakcija u duhu interkulturalnosti" predstavio svoj stvaralački opus i čitao svoje pesme na romskom i na srpskom jeziku. Sa piscem je đake prvo upoznala nastavnica srpskog jezika Luna Gradinšćak. Potom su učenici sa zanimanjem slušali delove njegove životne priče koja je bila i inspirativna za njegov stvaralački rad. Alija Krasnići piše na romskom jeziku priče i poeziju za decu i odrasle, ali ih i prevodi na srpski jezik. Pisac je i prve drame na romskom jeziku, a dela su mu prevedena još i na albanski, makedonski, arapski i turski jezik. Zastupljen je u mnogim antologijama, napisao je preko 70 knjiga, kao i jedini postojeći Rečnik romskog jezika. Učenici su imali priliku da mu postave pitanja o njegovom radu i stvaralaštvu i da vide "živog" pesnika, ne samo one iz čitanki. Uz to, Alija Krasnići je i deda naše učenice, pa je njegovo predstavljanje našim đacima i zbog toga imalo poseban značaj. On je istakao potrebu da se o obrazovanju stalno govori i posebno da se radi na obrazovanju što većeg broja Roma kako bi se izbegle eventualne predrasude. Na kraju predstavljanja, Alija Krasnići je školskoj biblioteci poklonio svoje knjige, te je tako biblioteka postala bogatija i literaturom na romskom jeziku.