Представљање писца Алијe Краснићија у оквиру пројекта о интеркултуралности

У посети школи био је и писац и песник за децу и одрасле, сакупљач ромских народних умотворина и лексикограф, господин Алија Краснићи. Он је ђацима у оквиру пројекта "Комуникација и интеракција у духу интеркултуралности" представио свој стваралачки опус и читао своје песме на ромском и на српском језику. Са писцем је ђаке прво упознала наставница српског језика Луна Градиншћак. Потом су ученици са занимањем слушали делове његове животне приче која је била и инспиративна за његов стваралачки рад. Алија Краснићи пише на ромском језику приче и поезију за децу и одрасле, али их и преводи на српски језик. Писац је и прве драме на ромском језику, а дела су му преведена још и на албански, македонски, арапски и турски језик. Заступљен је у многим антологијама, написао је преко 70 књига, као и једини постојећи Речник ромског језика. Ученици су имали прилику да му поставе питања о његовом раду и стваралаштву и да виде "живог" песника, не само оне из читанки. Уз то, Алија Краснићи је и деда наше ученице, па је његово представљање нашим ђацима и због тога имало посебан значај. Он је истакао потребу да се о образовању стално говори и посебно да се ради на образовању што већег броја Рома како би се избегле евентуалне предрасуде. На крају представљања, Алија Краснићи је школској библиотеци поклонио своје књиге, те је тако библиотека постала богатија и литературом на ромском језику.