Велики успех пројекта Космоплов у нашој школи
КОСМОПЛОВ  ̶  назив је пројекта који је наша школа организовала 22. и 23. априла у сарадњи са Учитељским факултетом на мађарском наставном језику, за чије је студенте наша школа вежбаоница. Ученици су са студентима, наставницима и својим родитељима и пловили и ловили по космосу, уживајући у новим сазнањима и дружењу у школи.
Циљ пројекта: Развијање радозналости и заинтересованости ученика за једну од најстаријих наука ‒ астрономију, како би савладали основна сазнања о Земљи, Сунчевом систему и Свемиру, самостално закључивали и примењивали стечено знање, те развијали осећај за тимски рад кроз практичну наставу.
Учесници: 65 ученика 3. и 4. разреда ОШ „Сечењи Иштван”, 22 студента Учитељског факултета на мађарском наставном језику из Суботице, 20 наставника и родитеља школе
Специјални гости и предавачи: др Ференц Коцо, проф. у пензији и астроном-аматер и Томислав Бандин, астроном-аматер, члан многих астрономских удружења у Србији и родитељ ученика школе, као и наставници ОШ „Сечењи Иштван“: Тибор Јесенски, Габор Јесенски, Силвија Шили, Атила Дунаи, Лидија Миланковић и студенти Учитељског факултета на мађарском наставном језику
Дежурни су били учитељи из три наша објекта: из централне зграде - Зорка Куљић, из Салаи школе - Ангела Гал и са Келебије - Рита Николић, наставник географије Роберт Хербут, а помагали су им и студенти Учитељског факултета.
Ученици су од 17 часова посетили пет радионица у којима су могли да науче основе астрономије, да се играју едукативних игара користећи интерактивну таблу, да изводе експерименте, цртају и уче оригами, као и да се играју игара и уче из њих путем доживљаја. Затим су одслушали предавања професора Коцоа и Томисалва Бандина о телескопима и сазнали како се они користе, да би погледали Сунце, а увече, и практично конкретније применили новостечено знање посматрајући сазвежђа, Месец и Јупитер. Ноћ су ученици преспавали у фискултурној сали, а ујутро их је наставница физичког Маја Прћић "раздрмала" уз музику и јутарње вежбе којима су поздравили сунце и нови дан.
Ученици су били веома задовољни учешћем у овом пројекту и са родитељима који су ујутро дошли по њих погледали су своје изложене радове. Родитељ Ђерђ Месарош обезбедио је вечеру за наше ученике сакупивши донацију од „Тимеа" маркета из Носе, Млекаре „Мими“из Малих Пијаца, „Голденфрукта“ из Хајдукова, Кланице „Ноге“ из Шупљака, Радија 90 из Хајдукова, Хедера клуба из Хајдукова, а доручак је обезбедила пекара "Бели голуб".
Прилог Панон телевизије о овом пројекту можете погледати на следећем линку: