Veliki uspeh projekta Kosmoplov u našoj školi

KOSMO(P)LOV  ̶  CSILLAGLES naziv je projekta koji je naša škola organizovala 22. i 23. aprila u saradnji sa Učiteljskim fakultetom na mađarskom nastavnom jeziku, za čije je studente naša škola vežbaonica. Učenici su sa studentima, nastavnicima i svojim roditeljima i plovili i lovili po kosmosu, uživajući u novim saznanjima i druženju u školi.

Cilj projekta: Razvijanje radoznalosti i zainteresovanosti učenika za jednu od najstarijih nauka ‒ astronomiju, kako bi savladali osnovna saznanja o Zemlji, Sunčevom sistemu i Svemiru, samostalno zaključivali i primenjivali stečeno znanje, te razvijali osećaj za timski rad kroz praktičnu nastavu.
Učesnici: 65 učenika 3. i 4. razreda OŠ „Sečenji Ištvan”, 22 studenta Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku iz Subotice, 20 nastavnika i roditelja škole
Specijalni gosti i predavači: dr Ferenc Koco, prof. u penziji i astronom-amater i Tomislav Bandin, astronom-amater, član mnogih astronomskih udruženja u Srbiji i roditelj učenika škole, kao i nastavnici OŠ „Sečenji Ištvan“: Tibor Jesenski, Gabor Jesenski, Silvija Šili, Atila Dunai, Lidija Milanković i studenti Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku
Dežurni su bili učitelji iz tri naša objekta: iz centralne zgrade - Zorka Kuljić, iz Salai škole - Angela Gal i sa Kelebije - Rita Nikolić, nastavnik geografije Robert Herbut, a pomagali su im i studenti Učiteljskog fakulteta.
Učenici su od 17 časova posetili pet radionica u kojima su mogli da nauče osnove astronomije, da se igraju edukativnih igara koristeći interaktivnu tablu, da izvode eksperimente, crtaju i uče origami, kao i da se igraju igara i uče iz njih putem doživljaja. Zatim su odslušali predavanja profesora Kocoa i Tomisalva Bandina o teleskopima i saznali kako se oni koriste, da bi pogledali Sunce, a uveče, i praktično konkretnije primenili novostečeno znanje posmatrajući sazvežđa, Mesec i Jupiter. Noć su učenici prespavali u fiskulturnoj sali, a ujutro ih je nastavnica fizičkog Maja Prćić "razdrmala" uz muziku i jutarnje vežbe kojima su pozdravili sunce i novi dan.
Učenici su bili veoma zadovoljni učešćem u ovom projektu i sa roditeljima koji su ujutro došli po njih pogledali su svoje izložene radove. Roditelj Đerđ Mesaroš obezbedio je večeru za naše učenike sakupivši donaciju od „Timea" marketa iz Nose, Mlekare „Mimi“iz Malih Pijaca, „Goldenfrukta“ iz Hajdukova, Klanice „Noge“ iz Šupljaka, Radija 90 iz Hajdukova, Hedera kluba iz Hajdukova, a doručak je obezbedila pekara "Beli golub".

Prilog Panon televizije o ovom projektu možete pogledati na sledećem linku: