У пројекту МПНТР - правимо парфеме!

Наша школа учествује у пројекту Министарства просвете и Фондације "Универекспорт" -  „Предузетне школе“. Овим пројектом осим наше школе обухваћено је укупно 40 школа у Војводини и Београду, а само две су из Суботице. То је први предузетни пројекат Министарства просвете у основним школама, а "Универекспорт" се придружио пројекту као спонзор за потребне сировине, материјал и опрему током пројекта. Наша школа се определила за производњу парфема. Именовали смо наставни кадар који је прошао обуку, и који стечено предузетничко знање даље шире. Координатор пројекта наше школе је наставница хемије, Кларика Цинклер, а наставнички тим чине још и наставница математике, Александра Ступар Брујић и наставници биологије, Етел Зуберец и Горан Андрић. У пројекат се укључило и 19 других наставника, те су они кроз свој предмет повезали тему парфема и тако остварили међусобно пројектну наставу. Укључила се и стручна служба која је помогла у изради анекса школским документима, као и шеф рачуноводства школе, који је помогао у изради финансијског плана. Такође, уз тим наставника, формиран је и тим ученика седмих и осмих разреда који су током пројeктних активности стицали употрeбљива предузетничка знања и вeштинe и примeњивали вeћ постојeћа знања стeчeна у рeдовном наставном процeсу. Они су добили могућност да у свакоднeвном раду крeирају, примeњују и рeализују идeјe стeчeнe основним образовањeм којe су примeнљивe у животу, зајeдници и друштву. Тако су имали задатак да поред тога што креирају мирисне ноте - праве парфеме, раде и на дизајнирању амбалаже, налепница, на пласирању производа на тржиште и на маркетингу.

Чланови наставничког и ученичког тима прошли су потребне обуке, урађено је улазно тестирање ученика и обављени први пробни експерименти. Направљени су први парфеми од органске основе. Многи часови били су посвећени датој теми, те су на пример, на информатици ученици направили интернет-страницу посвећену парфемима, разне презентације, на математици су радили прорачуне потребне за састав парфема, на ликовном су дизајнирали амбалажу, израђивали плакате итд. У пројекат су својим креативним идејама укључени и ученици нижих и виших разреда. Пројекат ће трајати до краја маја  ове године, а тада ће школа и јавно представити своје предузетничке производе - парфеме у више мирисних нота, с обзиром да је и циљ овог пројекта да ученици креативно и продуктивно примене оно што науче.