U projektu MPNTR - pravimo parfeme!

Naša škola učestvuje u projektu Ministarstva prosvete i Fondacije "Univereksport" -  „Preduzetne škole“. Ovim projektom osim naše škole obuhvaćeno je ukupno 40 škola u Vojvodini i Beogradu, a samo dve su iz Subotice. To je prvi preduzetni projekat Ministarstva prosvete u osnovnim školama, a "Univereksport" se pridružio projektu kao sponzor za potrebne sirovine, materijal i opremu tokom projekta. Naša škola se opredelila za proizvodnju parfema. Imenovali smo nastavni kadar koji je prošao obuku, i koji stečeno preduzetničko znanje dalje šire. Koordinator projekta naše škole je nastavnica hemije, Klarika Cinkler, a nastavnički tim čine još i nastavnica matematike, Aleksandra Stupar Brujić i nastavnici biologije, Etel Zuberec i Goran Andrić. U projekat se uključilo i 19 drugih nastavnika, te su oni kroz svoj predmet povezali temu parfema i tako ostvarili međusobno projektnu nastavu. Uključila se i stručna služba koja je pomogla u izradi aneksa školskim dokumentima, kao i šef računovodstva škole, koji je pomogao u izradi finansijskog plana. Takođe, uz tim nastavnika, formiran je i tim učenika sedmih i osmih razreda koji su tokom projektnih aktivnosti sticali upotrebljiva preduzetnička znanja i veštine i primenjivali već postojeća znanja stečena u redovnom nastavnom procesu. Oni su dobili mogućnost da u svakodnevnom radu kreiraju, primenjuju i realizuju ideje stečene osnovnim obrazovanjem koje su primenljive u životu, zajednici i društvu. Tako su imali zadatak da pored toga što kreiraju mirisne note - prave parfeme, rade i na dizajniranju ambalaže, nalepnica, na plasiranju proizvoda na tržište i na marketingu.

Članovi nastavničkog i učeničkog tima prošli su potrebne obuke, urađeno je ulazno testiranje učenika i obavljeni prvi probni eksperimenti. Napravljeni su prvi parfemi od organske osnove. Mnogi časovi bili su posvećeni datoj temi, te su na primer, na informatici učenici napravili internet-stranicu posvećenu parfemima, razne prezentacije, na matematici su radili proračune potrebne za sastav parfema, na likovnom su dizajnirali ambalažu, izrađivali plakate itd. U projekat su svojim kreativnim idejama uključeni i učenici nižih i viših razreda. Projekat će trajati do kraja maja  ove godine, a tada će škola i javno predstaviti svoje preduzetničke proizvode - parfeme u više mirisnih nota, s obzirom da je i cilj ovog projekta da učenici kreativno i produktivno primene ono što nauče.