Interkulturalitás – együtt a különbözőség világában

2017 májusának végén befejeződött az Interkulturalitás – együtt a különbözőség világában elnevezésű projektünk, melyet ezen iskolaév októberétől május végéig bonyolítottunk le. Az említett időszakban iskolánk több mint 200 diákja vett részt a műhelymunkákon, melyeken egymástól és egymásról tanulhattak a gyerekek a környékbeli kultúráról, eredetről, gasztronómiáról, nyelvről, dalról, népzenéről. Tanulóink meglátogatták a város jelentősebb történelmi emlékműveit, nemzeti intézményeit, múzeumait. A projekt 2017.május 25-én fejeződött be egy ünnepélyes műsorral, melyen a tanárok, diákok és szülők is közreműködtek. A tornaterem tele volt vendégekkel, többek között a város képviselőit, a nemzeti tanácsok és a városi intézmények képviselőit láttuk vendégül. Iskolai kórusunk és zenekarunk, Vackor néptánccsoportunk és a Mladost ME vendégei bemutatták nekünk a népek kultúráját dalokon és táncon keresztül. A fellépések után kerekasztal-beszélgetés zajlott az interkulturalitás témájában, ahol bemutatták az Útmutató az interkulturalizmus fejlesztéséhez az általános iskolában című kiadványt, mint projektünk egyik elemét. Az útmutató egy tájékozódási segédlet magyar és szerb nyelven, mely arról számol be, hogyan éljünk együtt másokkal, hogyan ismerjünk meg más kultúrákat. Fényképeket tartalmaz eddigi iskolai etnoműsorainkról és –műhelymunkáinkról, végül pedig egy fogalomtárat tanulmányozhatunk az interkulturalitás témájában. Az útmutatót 8.c osztályos diákunk, Čović Emili illusztrálta. Célunk az, hogy ezt a kiadvány tanulóink az osztályfőnöki órákon közösen tanulmányozzák, hogy tovább tanulhassanak a toleranciáról, a különbözőség tiszteletéről, és ezzel új interkulturális értékeket teremtsünk. A projektumot a Tartományi Oktatási Titkárság és a Belgrádi Politikaoktatási Központ támogatta.