Литерарни рад ученице 8/4, Јелене Вукајловић, однео прво место на "Другим дечјим светосавским данима"

Путем Светог Саве-путем праштања, измирења и љубави

Пут којим се човечанство данас креће, пут је трагичне пропасти. Све је више лопова, разбојника, лажљиваца и клеветника, и међу децом, и сви они ходе мирном, и само наизглед, лепом стазом која води ка ужасавајућој пропасти, ка безизлазу.

Пред вапајима српског народа за новом слободом, или бољем сутра „велике вође“, којима се не зна број, само окрећу главу, и говоре већ чувено „Биће боље!“, а то „боље“ никако да дође, и ко зна хоћемо ли га уопште дочекати.

Грех и порок, као две удружене звери, прождиру сваку људскост и светлост у човеку, сву доброту која му је подарена и урођена, на све начине је гасе и уништавају.

Данас су часни, искрени, поштени и захвални веома ретки. Такви можда ходају стазом препуном искушења и других препрека које им задају она два ужасна и неодвојива непријатеља, али и упркос њима, они, правоверни, ту стазу пређу чедни, добри и неискварени.

Људи се често жале на своје животе, немајући свест о томе да су узроци незадовољста и жалопојки само њихови избори. Народ се на своје животе жали председницима, градоначелницима и управницима. Свако је предмет свачијег живота, а нико се не осврће на себе, нити на своје недостатке.

Људима недостаје моћ праштања, жеља да искрено воле и буду вољени. За неке, нажалост, нема наде да ће се икада вратити на праву стазу живота, непријатељи су однели сваку честитост и неисквареност.

Добра и лоша животна стаза се укрштају тако да праведници лако могу постати грешници, а грешницима се пружа прилика за искупљење греха.

Зло је као бумеранг, где год да га бациш, оно ће ти се вратити, за већину људи још увек има времена да се покају за учињене грешке. Непријатељи ће сигурно све учинити да би нас вратили на пут на који су нас они и довели, али не треба да се предамо и допустимо им да нас упропасте.

И, пролазиће дани, месеци и године, а човечанство ће постати боље, ако буде научило да прашта, учи на својим грешкама, не исправљајући и не усавршаваући друге, већ само себе, ако буде научило да воли, да иде путем измирења и праштања, путем којим само праведници ходе, путем којим су нам стопе утабане, путем каквим је ходио Свети Сава.

Ученица: Јелена Вукајловић 8/4

Наставник: Милица Огњеновић