Literarni rad učenice 8/4, Jelene Vukajlović, odneo 1. mesto na manifestaciji "Drugi dečji svetosavski dani"

Putem Svetog Save-putem praštanja, izmirenja i ljubavi

Put kojim se čovečanstvo danas kreće, put je tragične propasti. Sve je više lopova, razbojnika, lažljivaca i klevetnika, i među decom, i svi oni hode mirnom, i samo naizgled, lepom stazom koja vodi ka užasavajućoj propasti, ka bezizlazu.

Pred vapajima srpskog naroda za novom slobodom, ili boljem sutra „velike vođe“, kojima se ne zna broj, samo okreću glavu, i govore već čuveno „Biće bolje!“, a to „bolje“ nikako da dođe, i ko zna hoćemo li ga uopšte dočekati.

Greh i porok, kao dve udružene zveri, proždiru svaku ljudskost i svetlost u čoveku, svu dobrotu koja mu je podarena i urođena, na sve načine je gase i uništavaju.

Danas su časni, iskreni, pošteni i zahvalni veoma retki. Takvi možda hodaju stazom prepunom iskušenja i drugih prepreka koje im zadaju ona dva užasna i neodvojiva neprijatelja, ali i uprkos njima, oni, pravoverni, tu stazu pređu čedni, dobri i neiskvareni.

Ljudi se često žale na svoje živote, nemajući svest o tome da su uzroci nezadovoljsta i žalopojki samo njihovi izbori. Narod se na svoje živote žali predsednicima, gradonačelnicima i upravnicima. Svako je predmet svačijeg života, a niko se ne osvrće na sebe, niti na svoje nedostatke.

Ljudima nedostaje moć praštanja, želja da iskreno vole i budu voljeni. Za neke, nažalost, nema nade da će se ikada vratiti na pravu stazu života, neprijatelji su odneli svaku čestitost i neiskvarenost.

Dobra i loša životna staza se ukrštaju tako da pravednici lako mogu postati grešnici, a grešnicima se pruža prilika za iskupljenje greha.

Zlo je kao bumerang, gde god da ga baciš, ono će ti se vratiti, za većinu ljudi još uvek ima vremena da se pokaju za učinjene greške. Neprijatelji će sigurno sve učiniti da bi nas vratili na put na koji su nas oni i doveli, ali ne treba da se predamo i dopustimo im da nas upropaste.

I, prolaziće dani, meseci i godine, a čovečanstvo će postati bolje, ako bude naučilo da prašta, uči na svojim greškama, ne ispravljajući i ne usavršavaući druge, već samo sebe, ako bude naučilo da voli, da ide putem izmirenja i praštanja, putem kojim samo pravednici hode, putem kojim su nam stope utabane, putem kakvim je hodio Sveti Sava.

Učenica: Jelena Vukajlović 8/4

Nastavnik: Milica Ognjenović