Priče naših učenika objavljene u knjizi

2020. godina je bila godina nacionalnog jedinstva Mađara. Zato je prekogranična organizacija Mađara u Slovačkoj koja se bavi očuvanjem mađarske tradicije raspisala konkurs za najbolje pripovetke na mađarskom jeziku koje govore o 77 različitih istorijskih mađarskih tema, a nastale su iz pera učenika viših razreda osnovnih škola koji nastavu pohađaju na mađarskom jeziku i žive na prostoru cele Karpatske nizije.
Sada s ponosom objavljujemo da su dva učenika 8. razreda naše škole, Lila Marton i Arpad Dudaš, učestvovali na ovom konkursu i da su njihove pripovetke odabrane među najuspešnijima te objavljene u jedinstvenom izdanju – zbirci 77 priča o junacima i događajima mađarske istorije, napisanim u obliku bajke kroz autorski svet mašte. Objavljena knjiga priča nosi naslov „Deca Zlatnog konja”.
Učenica Lila Marton napisala je bajku o Ponosnom Botondu, a autorska bajka učenika Arpada Dudaša nosi naslov „Zlato Avara”. Sve priče u ovoj knjizi objavljene su pod imenima autora i uz lepe ilustracije poznatog mađarskog slikara Zalana Kertaija.
Veliku zahvalnost izražavamo i mentorima učenika Lile i Arpada, nastavnici mađarskog jezika Noemi Kiralj i nastavnici istorije Ani Herbut Hegediš.