Szeminárium az iskolánkban
<< Povratak

A korai gyermekfejlődés egyik jeles szakembere, dr Ranko Rajović 2018. június 9-én megtartotta a tanárok számára a  szeminárium második részét. A szeminárium célja, hogy fejlessze a tanárok kompetenciáját, hogy elsajátítsák a legújabb és legösztönzőbb módszereket az oktatásban. A szeminárium az NTC (Nikola Tesla centar - odsek MENSE za darovite) program keretein belül lett megszervezve. 


A szemináriumon dr Rajović a szülők számára is tartott előadást, akik a nagy vihar ellenére is szép számban megjelentek. Nekik arról beszélt, hogy melyek azok a szülői hibák, amelyek negatívan hatnak a gyerekek intelligenciájának fejlődésében. Az előadás igen jó hangulatban telt, ami dr Rajović jellegzetes előadási módszerének volt köszönhető. Többek között a szülők azt is megtudhatták, hogy milyen téren követ el hibákat a szülő illetve az iskola:


1. A mai gyerekek reproduktívan tanulnak, nem kötik össze a tanultakat, az információkat, nem tanultak meg gondolkodni. Ezt az is bizonyítja, hogy a itteni tanulók eredményei rosszabbak az ázsiai gyerekek tanulási eredményeinél. 

2. Azok a gyerekek, akik mindentől védve vannak, biológiailag visszafejlődnek, úgymond biológiai  rokkantak lesznek. Az agynak jót tesz, ha játék közben az apukák a gyerekeket a levegőbe dobálják. 

3. A járás igen jót tesz az agy fejlődésének, de sajnos manapság nagyok sok szülő babakocsiban tolja a gyerekét egészen  négy vagy akár öt éves koráig is. A szellemi fejlődés mellett ez a lúdtalp kialakulásához is vezethet. Manapság a gyerekek 70%-a lúdtalpas. Amikor csak lehetőség van rá, hagyni kell őket mezítláb szaladgálni, ez jót tesz a fizikai és szellemi fejlődésüknek egyaránt.

4. Nagyon sok szülő nem engedni a gyerekének, hogy forogjon, mert eleshet. Pedig a forgás nagyon jót tesz az agy fejlődésének. Ösztönösen csinálják azt, ami a fejlődésüket serkenti: ugrálnak, forognak.

5. A kisbabák az első hónapban mindent homályosan látnak, mintha +20-as szemüveglencsét hordanának, csak a nagy különbségeket érzékelik. Ebben az időszakban a gyerekszobát nem kellene egy árnyalatúra rózsaszín vagy kék árnyalatúra festeni, hanem igyekezni kellene arra, hogy vagy a függöny vagy a fal sötétebb legyen, hogy nagyobb kontraszt legyen a szobában. 

6. Mászáskor a gyermek tenyerére nehezedő nyomás fejleszti, aktiválja az agy bizonyos részeit, amelyek fontosak az intelligencia fejlődésében. Sok szülő hamar felemeli a gyerekét, hogy az ne piszkolja be magát vagy nehogy valamit  a szájába tegyen. A mászási időszak elég rövid, és ha nem hagyják e téren kiteljesedni a gyereket, akkor az agy számára  egy igen értékes időszakot mulasztanak el. 

7. Azok az idegek, amelyeket nem használnak, elhalnak. Az idegek azok, amelyek ösztönösen ugrálásra „kényszerítik” a gyerekeket. Minden egyes ugrás során az ember súlypontja változik, ennek során minden izom megmozdul a sikeres földreérés érdekében,  így az agy is nagy aktivitásnak van kitéve. „ Ahelyett, hogy megtiltják a gyerekeknek az ugrálást, vigyázzanak a fejlődésükre. Ha valóban azt szeretnék, hogy a gyereknek fejlődjön az intelligenciája, szüljenek nekik testvért, mert egy gyerek öt percig fog ugrálni, de kettő már öt órát.”-ajánlotta dr Rajović a szülőknek. Megemlítette még, hogy a forgás a saját tengelyünk körül szintén ilyen jótékony hatásokkal rendelkezik, mint az ugrálás, még ha néha el is esünk. 

 Dr Rajović egybként orvos, belgyógyász. Évekig foglalkozott kutatással a neurofiziológia és a neuroendokrinológia terén. Nemzetközi tagja  annak az egyesületnek, mely a tehetséges tanulókért alakult, illetve tagja  még az UNICEF-nek is. Nem utolsó sorban pedig a korai intelligencia kifejlődésének a  jeles szakembere.