Kommunikáció és interakció az interkulturalitás szellemében
<< Povratak

Véget ért iskolánkban a Kommunikáció és interakció az interkulturalitás szellemében elnevezésű projekt , mely 2017 szeptemberétől decemberéig tartott. A projekt megvalósítását a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság támogatta. Ez a projekt része a tanulók iskolán belüli tevékenységének. A projekt több szempontból is hasznosnak bizonyult.

Az interkulturalitás jegyében a különböző nemzetiségű diákok jobban megismerhették egymás kultúráját, elmélyíthették tudásukat egymás nemzetének történelmében, alkalmuk nyílt használni és jobban megismerni egymás anyanyelvét. Tanulóink mind a 62 tagozaton, mind a 4 épületben az osztályfőnöki órákon illetve csoportmunkákban megtanulhatták, miként lehet az iskolában ápolni az interkulturalitást, továbbá miként lehet beszélgetni az interkulturalitásról, toleranciáról, előítéletekről, a diszkriminációról stb. Felhasznált irodalomként az osztályfőnökök azt az útmutatót használták, melyet múlt évben egy hasonló projekten belül a diákok és az interkulturalitás ápolásában részt vevő tanárok állítottak össze.

A történelem és földrajz tantárgyakhoz kapcsolódó műhelymunkában a diákok az elméleti oktatás mellett egy a városunk interkulturális nevezetességeit megismerő sétán is részt vehettek.

A nyelvészeti műhelymunkák célja a sikeres kommunikáció elsajátítása volt a mindennapi életben. A műhelymunkák elnevezése a Nyelv nem elválasztja, hanem összeköti az embereket. Ezeken az órákon a diákok jobban megismerhették egymás nyelvét, megtanulhattak néhány általános kifejezést társaik nyelvén, majd a három műhelymunkát követően egy kvíz segítségével minden diák lemérhette az így megszerzett friss tudását. A nyelvi műhelymunkák keretein belül a diákok két szabadkai költővel is találkozhattak: a roma származású költő és író Alija Krasnićival, valamint a bunjevác származású Gabrijela Diklić költővel, aki szintén gyermekek számára ír verseket.

A képzőművészeti órákon is az interkulturalitás ihlette meg a tanulókat.

Iskolánk portása, akit Szabadkán “Papucsos”-ként ismernek, aki hagyományos, az erre a vidékre jellemző papucsokat készít szintén aktívan részt vett a projektben. Ő az alsós diákok számára tartott előadást erről az igazán szép, de sajnos napjainkban már eltűnőben lévő mesterségről. Az iskola projetktjéhez a Bunyevác Nemzeti Tanács is csatlakozott, amely tanulóinkkal a saját projektje keretein belül hagyományos karácsonyi kalácsot készített.

A különféle műhelymunkákban részt vevő több mint ezer diák, az iskola tanárai, dolgozói, a szülők és a külöböző helyiközösségek tagjai mind hozzájárultak a projekt sikerességéhez és hasznosságához.

Az alábbiakban megismétlünk az elmúlt hetekben készített fényképekből néhányat.