Завршен пројекат о интеркултуралности
<< Povratak
У ОШ „Сечењи Иштван“, највећој интеркултуралној и мултинационалној овдашњој школи, завршен је велики интеркултурални пројекат под називом називом „Комуникација и интеракција у духу интеркултуралности“ који је трајао од септембра до децембра 2017. године и који је финансијски подржао Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице. Овај пројекат је део школских активности ученика наше школе у циљу неговања интеркултуралности. 
Ученици, припадници различитих националних заједница, током пројекта су се међусобно боље упознали и стекли додатна знања о историји, култури, језицима народа са ових простора као и о другим важним чињеницама о суживоту и јачању интеркултуралне сарадње. Ученици сва 62 одељења,у сва четири школска објекта, на часу одељењског старешине или у групним предавањима научили су како се интеркултуралност може неговати у школи и проучили и продискутовали значење појмова: толеранција, стереотипи, дискриминација, интеркултуралност итд. За литературу су разредне старешине користиле приручник „Мали водич за неговање интеркултуралности у основној школи“ који је током прошлогодишњег сличног пројекта сачинио тим наставника и ученика. 
Историјско-географска радионица је поред теоријског дела упознавања са градским знаменитостима и интеркултуралним наслеђем остварила интерактивни историјско-географски обилазак града у циљу упознавања интеркултуралних градских вредности. 
Језичке радионице биле су организоване како би ученици научили како да успешно комуницирају и да се боље разумеју у свакодневној комуникацији са својим вршњацима различитих националности. У духу радионичарске теме „Језик не раздваја већ спаја људе“ ученици виших разреда су имали прилику да науче неке од основних речи из другог језика али и да подучавају своје вршњаке речима из свога језика, као и да своје знање стечено на три радионице провере у квизу који им је организован. Уз језичке радионице ученицима су се представила и два суботичка песника: ромски песник за децу и одрасле, писац и лексикограф – Алија Краснићи, и буњевачка песникиња за децу, Габријела Диклић. 
На часовима ликовне културе ученици су израдили своје радове на тему интеркултуралности, а домар школе, иначе познати суботички „папучош“ – израђивач традиционалних папуча народа са ових простора, Дејан Ковач, представио је ученицима нижих разреда овај стари и готово изгубљени занат. 
У овај пројекат школе укључио се и Национални савет буњевачке националне мањине, који је нашим ученицима у оквиру свог пројекта „Божић у духу интеркултуралности“ представио и начине прављења Божићног колача, који су потом и сами ђаци покушали да направе. Кроз одржане различите радионице и активности прошло је више од хиљаду ђака, колико ова школа и има, као и заинтересовани родитељи ученика, запослени радници школе и чланови шире локалне заједнице.
Понављамо још једном неке од фотографија из овог пројекта које су већ објављиване у засебним вестима о активностима.