Приче наших ученика објављене у књизи

2020. година је била година националног јединства Мађара. Зато је прекогранична организација Мађара у Словачкој која се бави очувањем мађарске традиције расписала конкурс за најбоље приповетке на мађарском језику које говоре о 77 различитих историјских мађарских тема, а настале су из пера ученика виших разреда основних школа који наставу похађају на мађарском језику и живе на простору целе Карпатске низије.

Сада с поносом објављујемо да су два ученика 8. разреда наше школе, Лила Мартон и Арпад Дудаш, учествовали на овом конкурсу и да су њихове приповетке одабране међу најуспешнијима те објављене у јединственом издању – збирци 77 прича о јунацима и догађајима мађарске историје, написаним у облику бајке кроз ауторски свет маште. Објављена књига прича носи наслов „Деца Златног коња”.

Ученица Лила Мартон написала је бајку о Поносном Ботонду, а ауторска бајка ученика Арпада Дудаша носи наслов „Злато Авара”. Све приче у овој књизи објављене су под именима аутора и уз лепе илустрације познатог мађарског сликара Залана Кертаија.

Велику захвалност изражавамо и менторима ученика Лиле и Арпада, наставници мађарског језика Ноеми Кираљ и наставници историје Ани Хербут Хегедиш.