Два места на победничком постољу за наше младе историчаре

На XXVI Завичајном такмичењу ученика Карпатског басена на теме из мађарске историје које је већ, традиционално, одржано и ове школске године у новембру у ОШ „Сечењи Иштван” Суботица, а организује га Удружење просветних радника Мађара северне Бачке, нашу школу представљале су две екипе.

Тема овогодишњег такмичења била је у складу са 165. годишњицом наше школе: живот и дело Иштвана Сечењија, а такмичиле су се 23 основношколске и 3 средњошколске екипе.

Такмичаре су поздравили: госпођа Ибоља Де Негри у име организатора, мр Јене Хајнал у име Националног савета мађарске националне мањине и директорка Весна Вајс, у име домаћина такмичења.

Међу 23 основношколске екипе, наши су ђаци показали изузетно знање о Иштвану Сечењију, чије име наша школа носи. Екипа у којој су били ученици Лила Мартон, 8.а, Емили Киш, 7.а и Лара Ташковић, 7.ц, освојила је завидно друго место, а екипа у којој су били ученици Арпад Дудаш, 8.а, Евелин Ароксалаши, 7.а и Дорина Говорковић, 7.а освојила је изузетно треће место. Тако су победничко постоље основних школа на овом такмичењу красила чак два места која су освојили наши ученици.

За успех наших ученика су, поред њих самих, заслужне и наставнице Ана Хербут Хегедиш и Рита Николић, које су припремале обе екипе. Задатак такмичара је био да покажу своје знање о животу и делу Сечењија, али и разумевање ширег контекста доба у којем је живео, као и своју креативност израдом креативног задатка у вези са темом.

Истовремено, наши наставници историје, Ана Хербут Хегедиш и Рудолф Вајс, били су ангажовани као чланови жирија за тимове средњих школа.

Наши успешни ученици награђени су поклон-пакетом, књигама и дипломама. Честитамо!